پنجشنبه 25 آذرماه 1395 جلسه دوازدهم از دور اول کارگاه های آموزشی عمومی مسافران و همسفران کنگره 60 منطقه اصفهان ؛ نمایندگی سلمان فارسی به نگهبانی : خانم ساجده ، دبیری  : خانم مینا و  استادی : خانم مریم با دستور جلسه " نقش همسفر در درمان اعتیاد و جشن هفته همسفر " رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود .


بارها و بارها این جمله را از زبان همدیگر شنیده ایم که ؛ خدا را شکر بابت اعتیاد ! ... کجای دنیا را پیدا می کنید که کسی شکر اعتیاد را به جای آورد ؟ ! ... دلیلش این بود که در اینجا بنیان کنگره 60 چیزی را به ما هدیه داد در قالب همسفر و مسافر شدن . نام همسفر ، نامی است که برای ما انتخاب شده و بسیار ...

استاد محترم فرمودند :

خداوند را بسیار شاکرم بابت جایگاهی که امروز نصیبم کرد و سعادت پیدا کردم تا خدمتگزار کوچکی در کنگره 60 باشم . در آغاز سخن ؛ وظیفه خود می دانم که از بزرگ همسفر کنگره 60 ، سرکار خانم آنی عزیز و دیگر همسفران آقای مهندس ؛ جناب آقای امین ، خانم شانی و خانم کماندار کمال تشکر را داشته باشم و این روز را به این عزیزان تبریک می گویم . اگر امروز من یاد گرفتم که چگونه همسفر باشم به خاطر فداکاری این عزیزان بود که یک روزی همسفر شدند و راه را برای ما باز کردند . امیدوارم که سالیان سال بتوانیم در سایه این عزیزان در کنگره 60 در کنار همدیگر خدمت کنیم . 


کنگره 60 معنای خاصی برای واژه همسفر دارد و آن را اینگونه تعریف می کند : همسفر ؛ فردی است که سابقه اعتیاد ندارد و برای تعالی اهداف کنگره 60 تلاش می کند . این اهداف چه هستند ؟ درمان اعتیاد و احیای انسانی . ولی به نظر من بی انصافی است اگر فکر کنیم که کنگره 60 به ما فقط درمان اعتیاد را ارائه داده است . ما همسفران و مسافران درک می کنیم که اینجا کمترین چیزی که به ما هدیه داده اند درمان اعتیاد بوده است . درمان اعتیاد ، نا ممکنی بود که جهان در حل آن مانده بود ولی کنگره 60 آن را ممکن ساخت . امروز می خواهم فقط گوشه ایی از آنچه کنگره 60 برای ما انجام داده را بیان کنم در واقع همان مسافر و همسفرشدن . در کلام الله در مورد احترام به پدر ، مادر ، همسر و خانواده صحبت شده ولی می بینیم که انجام این عمل ؛ خیلی کمرنگ شده و مشکلاتی که در زندگی خود مشاهده می کنیم بیانگر این مطلب است که این احترام ، به درستی انجام نمی شود . ما همسفران و مسافران ؛ اینجا درک کردیم احترام واقعی را ، یاد گرفتیم مسافر و همسفر در کنار هم معنا پیدا می کنند ؛ در اصل برای یکی شدن ، برای رسیدن به راه تکامل و ... در واقع در کنگره فهمیدیم که نقش ما چیست ؟ نقش اصلی خود را دریافتیم . 


هفته گذشته یکی از همسفران در لژیون حرفی زد که زبان حال خیلی از ما همسفران است ؛ می گفت : حتّی قبل از اعتیاد مسافرم هم هیچ وقت اخلاقش را اینگونه ندیده بودم ! خدا را شکر که اعتیاد پیدا کرد ... بارها و بارها این جمله را از زبان همدیگر شنیده ایم که ؛ خدا را شکر بابت اعتیاد ! ... کجای دنیا را پیدا می کنید که کسی شکر اعتیاد را به جای آورد ؟ ! ... دلیلش این بود که در اینجا بنیان کنگره 60 چیزی را به ما هدیه داد در قالب همسفر و مسافر شدن . نام همسفر ، نامی است که برای ما انتخاب شده و بسیار مقدس است . شما همسفران باید قدر خود را بدانید و ببینید چه کردید که چنین سعادتی نصیب شما شده که با واژه همسفر مورد خطاب قرار گیرید . انشاالله که بتوانیم معنای این واژه را کاملاً دریابیم ، درک کنیم و آن را عملی نمائیم . 


همسفر به تو تبریک می گویم ؛ تویی که بین رفتن و ماندن ، ماندن را انتخاب کردی ، می توانستی مثل خیلی ها که نماندند و رفتند ؛ بروی ولی تو ماندی چون می خواستی معنای عشق واقعی را نشان دهی ؛ چرا که عشق و محبت واقعی در سختی ها خود را نشان می دهد . تو درک کردی که هر خوبی بهایی دارد و بهای حال خوب ، آرامش و عشق کنگره 60 را با اعتیاد مسافرت دادی . همسفر ؛ تو با بخشش ، ایثار و عشق خود  پیوند آسمان و زمین را به همه هدیه دادی ؛ به تو تبریک می گویم و همچنین به مسافرانی که چنین عشقی را دریافت کردند . شما در کنارتان کسانی را دارید که بین خودشان و شما ، شما را انتخاب کردند . البته بر ما پوشیده نیست که تا از خود نگذری به خود نرسی و این معنی را همسفران ؛ بسیار خوب درک کردند . 

امروز می خواهم به مسافران بگویم ؛ شما قطعاً نمی توانید حس یک مادر را درک کنید ولی حتماً یک سری از شما احساس پدر شدن را درک کرده اید و انشاالله یک سری دیگر هم درک خواهند کرد . کدام پدر ومادری را سراغ دارید که بتواند تب فرزندشان را ببینند ؛ چه برسد به این که لحظه لحظه آب شدن فرزندشان را ببینند ! ... آیا می توانند بگویند دیگر نمی خواهم پدر باشم ! دیگر نمی خواهم مادر باشم ! ... آیا می توانند از نقش خود استیفاء بدهند ؟ ... پدر و مادری نقشی است که هیچ وقت نمی توان آن را کنار گذاشت . ای مسافرانی که همسفر شما ؛ پدر و مادرتان هستند تمام تلاش خود را به کار گیرید تا این عزیزان را سرفراز کنید . اما مسافرانی که همسفرشان ؛ خواهرشان هستند  خیلی فداکاری می خواهد ، می توانست برود و به زندگی خودش برسد ولی ترجیح داد در عبور از منطقه شصت درجه ، در سختی ها کنار شما قرار گیرد و بال پرواز شما باشد قدر او را بدانید . اما کسانی که همسفر آنها همسرشان هستند  آنها به جای رفتن ، ماندند و معنای عشق واقعی را به شما مسافران نشان دادند ؛ نشان دادند که عشق واقعی یعنی اینکه من در سختی ها کنارت هستم ، در سختی ها بال پروازت هستم و ...


مسافرم ، اگر امروز در کنارت هستم ؛ اگر امروز پا به پایت تلاش می کنم منّتی سرت ندارم ؛ نیمی از وجودم بیمار بود ؛ لحظه لحظه آب شدنت همچون تیری در قلبم بود ؛ آمدم همسفر شدم تا کامل شوم . چشمانت را برای بهتر دیدن ، صدایت را برای شادابی ، پایت را برای همراهی و قلبت را برای همدلی می خواهم . با یک بال ، توان پروازم نیست ؛ آمدم بال پروازت شوم تا خود نیز لذّت پرواز را بچشم . قبل از کنگره یادت هست ، شاید زیر یک سقف زندگی می کردیم ولی فرسنگها با هم فاصله داشتیم ! ... اینجا درس یکی شدن آموختیم . آموختیم که ساختارهای قبلی را خراب کنیم و ساختارهای جدید بسازیم و من همسفر شدنم را به تو مدیونم .  

آقای مهندس همیشه تأکید دارند که قدردانی به بهترین نحو ممکن صورت بگیرد . امروز می خواهم به مسافران گرامی ؛ مخصوصاً مسافران سفر اول بگویم  بزرگترین هدیه به یک همسفر ، درست سفر کردن مسافر است و انشاالله کسانی که تا این لحظه درست سفر نکرده اند و یا کسانی که تازه سفر خود را آغاز نموده اند ؛ بیایند و با خود عهد کنند که این هدیه را به همسفر خود تقدیم نمایند


در پایان ، قطعه شعری را از زبان یک مسافر بیان می کنم :

بشنو همسفر من

با هم رهسپار راه دردیم

با هم لحظه ها را گریه کردیم

ما از عبور تلخ لحظه ، قطعه ساختیم

قطعاً در این راه اگر با هم بمانیم

وقت رسیدن ؛ شعر خوشبختی بخوانیم 


حضور آقای محمد فلاح ، عضو شورای شهر اصفهان در بین اعضاء  کنگره 60

 
در ادامه این جشن باشکوه ، مسافران از همسفران خود قدردانی نمودند .

 

عکس : همسفر راضیه

نگارش : همسفر شهرزاد

وبلاگ نمایندگی سلمان فارسی اصفهان
موضوعات مرتبط : دستور جلسات هفتگی، مناسبتها،
برچسب ها : کنگره 60، درمان اعتیاد، جشن همسفر،


تاریخ : جمعه 26 آذر 1395 | 11:54 ق.ظ | نویسنده : مریم (استاد لژیون) | نظرات